Bon Zasiedleniowy – aktualizacja

Cześć to znowu Ja, co ? pewnie zdziwieni, że w tak krótkim odstępie czasu ukazuje się nowy wpis, ale mam dla Was uzupełnienie informacji dotyczące Bonu Zasiedleniowego, który od stycznia zeszłego roku cieszy się tu największą popularnością 😉
Jest mi niezmiernie miło, że mogłam pomóc, sama się o tym dowiedziałam drogą pantoflową a nie jak na UP przystało.
Także do rzeczy:
W regulaminie są pewne nieścisłości, gdyż NIE zawierają informacji,  o  tym że przyznaje się go TYLKO RAZ.
Dowiedziałam się o tym kilka miesięcy temu i ku mojemu zdziwieniu było to podczas rejestracji w UP. Byłam zaskoczona, bo niby Bon Zasiedleniowy, jak sama nazwa wskazuje zasiedlić się możesz tylko raz w danej miejscowości. Niestety Pani, która się tym zajmuje powiedziała, dokładnie to samo co napisałam wcześniej, ale złożyć mogę.
Na spokojnie w domu kilkanaście razy przestudiowałam regulamin i nie znalazłam żadnej wzmianki, o tym że ponownie nie można się o niego starać w tym samym mieście czy innym. Podkreślane są tylko następujące wymogi:

 • pracodawcą nie może być osoba, u której wcześniej zostałeś zatrudniony,
 • miejsce pracy oddalone od zameldowania co najmniej 80 km bądź 3 godziny drogi,
 • minimalne wynagrodzenie.

Szczegółowe informacje znajdziecie Tutaj.


Nic nie ryzykując ponownie złożyłam podanie o Bon. Pani, która tym razem była nic nie mówiła, że nie mam szans z racji, że dostałam go w 2015 roku. Spytała się tylko o pracodawcę.
Niestety po kilku dniach dostałam negatywną telefoniczną odpowiedź.
Napisałam podanie, w którym za-argumentowałam, że w regulaminie

nie ma wzmianki o tym, że można się starać o niego tylko i wyłącznie raz.
Po kilku dniach dowiedziałam się, iż rozpatrzenie wniosku było by zbyt długie, a pracę musiałam podjąć na CITO.
Także jeśli otrzymaliście już Bon, spróbujcie się postarać o niego ponownie 🙂
Pamiętajcie jednak o tym żebyście rok po roku nie składali wniosku, bo na pewno Wam go nie przyznają ;-P
A jeśli Tobie się nie uda, niech spróbuje Twój partner/partnerka.

Tylko i tu małe „ALE” dopuszczalny wiek ubiegającego się o Bon, to do 30 lat.
Aha i ostatnie primo, przy rejestracji nie chwalcie się zbytnio swoimi dyplomami z kursów, ponieważ im jesteś „mądrzejszy” tym Twoje szanse mogą spaść na dostanie jakiegoś przywileju np. Bonu.

 • Najlepszym profilem Bezrobotnego jest 2, ewentualnie 1.

Kto zainteresowany, zapraszam do artykułu, link znajdziecie na początku tego wpisu.
PS. Tekst na fotografii zaczerpnęłam od Marcina Iwuć, założyciela Bloga „Finanse Bardzo Osobiste. W przejrzysty sposób pokazuje jak obligować naszymi pieniędzmi, czego unikać aby nie popaść w długi, jak zacząć oszczędzać i wiele innych ciekawych informacji znajdziecie na jego stronie. Serdecznie polecam.

Udanego weekendu, Kasia.

9 myśli na “Bon Zasiedleniowy – aktualizacja”

 1. Witam.
  Czy każdy Urząd Pracy rządzi się swoimi prawami?? Znalazłam taki zapis „2. Bon na zasiedlenie nie może zostać przyznany wnioskodawcy, który w okresie 6 m-cy przed dniem złożenia wniosku pracował w miejscowości, w której zamierza podjąć pracę w ramach bonu na zasiedlenie i zamieszkiwał poza miejscem zameldowania”, jak to interpretować?? Pomocy 🙁

  1. Tak, każdy urząd może mieć inny regulamin podobnie jeśli chodzi o wysokość grantową. To co przedstawiłaś oznacza, że nie otrzymasz Bonu jesli, pracujesz w miescie przez co najmniej 6 miesc. w którym chcesz rozpocząć nową pracę oraz nie zamieszkujesz faktycznie w miejscu stałego zameldowania.

 2. Ja z kolei dostałam bon na zasiedlenie, mimo że pracowałam już wcześniej w miejscowości, w której znów podejmę pracę, a do miejscowości rodzinnej wróciłam po utracie wcześniejszej pracy i byłam tam tylko półtora miesiąca. Pani powiedziała, że to w niczym nie przeszkadza, że mogę znów chcieć wrócić do pracy do tej miejscowości po tak krótkim czasie.
  Czy miałaś kiedykolwiek jakieś kontrole tego bonu po otrzymaniu go? w sensie, że ktoś Ci kazał coś donieść potwierdzającego Twoje wcześniejsze miejsce zamieszkania etc. ?

  1. To miałas farta, wydaje mi sie ze mogłabym go dostac, ale termin rozpatrzenia odwołania mnie przygniótł, bo do mies czasu wiec odpuscilam, bo musiałąm juz rozpoczac prace. NIkt mnie nie kontrolował, tyle co musiałam co mies przesyłac info o dochodach i ubezpieczeniach a po uplywie 6 mies dostarczyc je osobiscie.

 3. a jak rozliczałaś się z US w związku z otrzymanym bonem ? w internecie sa rozne opinie, w niektorych jest ze to UP odtraca podatek a niektorzy pisza ze sa zwolnienia. nie moge dojsc do konkretnej informacji na ten temat … Pani w Urzedzie jak jej o to zapytalam powiedziala ze oni pit do tego nie wysylaja i musze sie sama dowiedziec czy to opodatkowac czy nie…

 4. Czy aby otrzymać bon muszę być zarejestrowana w Up ? Co w sytuacji jak obecnie mam pracę a w najblizszym czasie bede się przeprowadzać i szukać pracy w innym mieście ?

  1. Hej, w uzasadnieniu piszesz dlaczego go potrzebujesz, ze np znalazłaś prace w miescie X i żeby ja utrzymać to musisz albo dojeżdżać ze swojego miejscowości (podaj km) ile w godz wychodzi całkowity dojazd, albo ze da ci to tez możliwość rozwoju.
   Wydaje mi się, ze wszystko zawarłam w artykule 😉 to było dawno wiec szczegółów sama już dobrze nie pamietam.
   Ps. Musisz im przedstawić ile byś zarabiała i ile by zostało po kosztach dojazdu do pracy i spowrotem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *