Bon Zasiedleniowy

Z chęcią podzielę sie z Wami informacją, o Bonie Zasiedleniowym. Nie chciałam ujawnić szczegółów zanim go nie zakończę, ponieważ bałam sie że mogą wystąpić po drodze pewne przeszkody, uniemożliwiajace jego realizacjie.  Może już część z Was zna taką formę pomocy, ale pewnie nie wszyscy o niej słyszeli. Zatem do rzeczy.

Co to jest i jak go uzyskać?
Otóż, Bon Zasiedleniowy, to jednorazowe dofinansowanie ze Srony Urzędu Pracy, o wysokości 7000 złotych. Oczywiscie nie dostanie się go od tak sobie, tylko pewne wymogi trzeba spełnić, by móc byc szczęśliwym posiadaczem takiej kwoty, ktora niestety szybko sie rozeszła (chyba że nie masz skonkretyzowanych wydatków to mozna ja zamrozić- to juz Ty decydujesz jak nią rozporządzić).

Wymogi:
Jak sama nazwa wskazuje, możesz zamieszkać w innej miejscowości, w której podejmiesz prace i będzie znajdowała się conajmniej 90km od Twojego dotychczasowego miejsca zamieszkania. To tylko jeden z kilku pozostałych warunków kwalifikujących Ciebie do jego otrzymania.
Przede wszystkim musisz być zarejestrowanym w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna, poszukująca pracy, nie przekraczająca 30 roku życia.
Powinieneś znaleźć zatrudnienie oddalone od Twojego miejsca zamieszkania conajmniej wspomniane 90km lub 3 godziny zajmować podróż komunikacją miejską.
Przyszłym pracodawcą nie może być ta sama firma u której wcześniej pracowałaś/es;
ciągłość pracy to znaczy, że musisz z 8 miesięcy przepracować minimum 6 miesięcy i ewentualnie 2 miesiące być na bezrobotnym. Jeśli nie przepracowałeś tego minimum, to niestety, ale pieniądze które otrzymałeś bedziesz musiała w całości zwrócić w przeciągu miesiąca.
Kolejnym wymogiem jest comiesięczne raportowanie (może być, to w formie skanu bądź zdjęcia i przesłanie pocztą elektroniczną) Twojej wypłaty poprzez listę płac/rachunek od pracodawcy (w zależności od umowy- lista płac wymagana jest przy umówie o prace a z kolei rachunek przy umówie cywilno prawnej jaką jest umowa zlecenie) oraz Romua z ZUS – potwierdzenie Twojego ubezpieczenia.
W przypadku umowy zlecenia musisz opłacać sama składkę zdrowotną, za którą dodatkowo bedzie ściągał ją pracodawca.
Kolejną ważną informacją jest to, że powinnaś zarabiać minimalne wynagrodzenie, przy Umówie Zleceniu ta kwota powinna byč nieco większa gdyż odciągać Ci będą kasę za ubezpieczenie zdrowotne( ja osobiście nie narzekałam z tego powodu, ponieważ w razie choroby masz mozliwosc zwolnienia lekarskiego, za który przysługuje 80% wynagrodzenia-to chyba lepsze niz 100% mniejszy zarobek podczas nieobecności w pracy).
Całą tą dokumentacje (oryginały) powinniście składać w teczce, ponieważ po upływie 8 czy tych minimalnych 6 miesiącach obowiązkiem jest stawić sie w Urzędzie i zraportowania waszych dokumentów mimo, że wysyłaliscie skany.
Co musisz złożyć by otrzymać Bon?

 • Wniosek, który dostaniesz w swoim Urzędzie Pracy. W nim wypisujesz swoje wydatki jakie byś wydała mieszkając bądź dojeżdżając do swojej pracy, np. Cena za podróż w obie strony, dojazd do pracy jeśli byś zamieszkała, czynsz, Internet, wodę, prąd, telefon, wyżywienie.                                                                                                                                              Po z szacowaniu wydatków należy to pomnożyć przez 7 (ilośc wymaganych miesięcy). Suma powinna wynosić 7 tysięcy złotych, może wyjść i więcej.
 • Zaświadczenie, dla przyszłego pracodawcy, który wyrazi zgodę na zatrudnienie.
  Czas oczekiwania na pozytywne rozpatrzenie, to maksymalnie 30dni ( wszystko zależy od ilości złożonych wniosków, u mnie trwało to raptem 3dni, z dniem pobrania, złożenia i otrzymania pozytywnego rozpatrzenia. Kiedy dostaniesz pozytywna odpowiedz juz w tym samym dniu albo następnym na Twoje konto wpłynie 7 koła (każdy Urzad ma inna stawkę).

Urzędu, nie interesuje na co przeznaczysz te pieniądze, ich interesuje tylko comiesięczne rozliczenie i po conajmniej 6 miesiącach sprawozdanie z tego okresu (tzn przeliczenie czy zgadza sie liczba list płac i z ZUS oraz krótka adnotacja napisana długopisem, że:”wypłatę za miesiąc… w wysokości … otrzymałam. Z poważaniem …”
Wydaje mi się, że wszystkie najważniejsze informacje Wam przekazałam, ale w razie jakiś niejasności poniżej znajdziecie odnośniki do strony z wnioskami.
Cieszę się, że udało mi się uzyskać pomoc, materialną, o którą musiałam sama zawalczyć. W Urzędzie nie powiedzą o takiej możliwosci wsparcia. Ja dowiedziałam się przypadkiem, bo na wieczorze panieńskim. Na szczęście droga pantoflowa czasami pozwala w dostarczaniu cennych informacji.
Powiedziałam o tym moim znajomym, które same skorzystały z Bonu Zasiedleniowego.
Jeśli jest możliwość wsparcia ze strony Państwa, to dlaczego z tego nie skorzystać i o nim nie mowić?
Ważna jest jeszcze jedna kwestia, niestety nie wszystkie Urzędy dysponują taką ofertą, dlatego najpierw dowiedzcie się czy Wasz UP takie oferuje .
Dzisiaj niestety nie będzie zdjeć, ale zostawiam Was z linkiem do Mojego Urzędu Pracy w którym są wszystkie dokumenty do pobrania odnosnie tego Bonu oraz z listą  innych ciekawych programów wspomagających rozwój.
Mam nadzie, ze niektórym z Was pomogłam.
Także oddaje Was lekturze. Dużo zdrowia na ten tydzień .

Kasia😊

 
 

13 Replies to “Bon Zasiedleniowy”

 1. hej mam pytanie a w „UZASADNIENIE CELOWOŚCI UBIEGANIA SIĘ O PRZYZNANIE BONU NA ZASIEDLENIE ”
  wpisałaś na co przeznaczysz bon tak?:) wiesz może czy są wymogi odnośnie pracy jaką trzeba wykonywac? i czy pracodawca we wniosku może wpisać okres 3 miesiące ? bo z reguły pierwsza umowa jest na tyle.z gory dzięki za odpowiedź

 2. Mam pytanie, czy trzeba z urzędu wziąć jakis wniosek dla pracodawcy, czy wystarczy zaświadczenie , że już mam pracę?

  1. Tak, ja akurat musiałam wziąć wniosek z urzedu dla przyszłego pracodawcy, bo jednym z głównych wymogów jest bycie bezrobotnym i w przeszłości nje mogłaś pracowac tez w tej samej firmie w ktorej sie aktualnie ubiegasz.

 3. Hej 🙂 Mam pytanie, czy odrzucając oferty pracy przedstawione przez PUP przez ten okres, przez który jesteś na bezrobotnym zanim znajdziesz zatrudnienie na te 6 miesięcy w innym mieście, nie tracisz automatycznie możliwości starania się o bon?Z góry dziękuję 🙂

  1. Hej, wiesz ja nie miałam takiego problemu, bo ja od dłuższego czasu mieszkam we Wrocławiu i po prostu kiedy sie dowiedziałam o takiej możliwości przeniosłam z wrocławskiego do wieruszowskiego PUP;)

 4. A skoro pierwszą umowę z przyszłym pracodawcą umówiłaś się podpisać na te 3 msc (okres próbny) to w oświadczeniu Pracodawcy załączanym do wniosku co wpisałaś? „Deklaruję zatrudnienie…. Pana/Pani …….a okres minimum…… 3 miesięcy” ? Nie było to problemem dla PUP?

 5. Hej,
  mam pytanie. Jeżeli moja dziewczyna pracowała w miejscowości X ponad 9 miesięcy to dostanie ten bon ? Czy musi szukać pracy w innym mieście ?

 6. Cześć, widzę że post nie jest najnowszy ale bardzo mnie zainteresował, gdyż właśnie jest to temat u mnie „na czasie”. Bardzo bym chciała porozmawiać z Tobą na ten temat, gdyż po próbie uzyskania informacji w moim PUP stwierdzam, że tylko ktoś kto przeszedł tę procedurę będzie w stanie mi pomoc. Czy miałabyś chęć porozmawiać ze mną na FB, co usprawniłoby kontakt? Sprawa jest bardzo pilna. Pozdrawiam serdecznie i czekam na wiadomość

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *